Investicije
01. Jun 2022
Digital Den je u saradnji sa američkim State Departmentom, u okviru programa Montenegrin Tech and Startup Bridge (MTSB), 1. juna u hotelu CUE organizovao prvu konferenciju iz serije događaja “Digital Den Connects” pod nazivom “Investments”.

“Digital Den connects: Investments” okupio je predstavnike Vlade Crne Gore, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici, startapova iz zemlje i regiona, kao i predstavnike biznis i IT zajednice, institucija i organizacija koji su diskutovali o benefitima koji Zakon ima za privrednike, ekonomiju i inovatore. 

Cilj događaja je bio spojiti investitorski potencijal najvećih crnogorskih privrednika sa inovativnim startap kompanijama iz Crne Gore i regiona. Misija ove sesije je pokretanje diskusija, kao i predstavljanje benefita i otklanjenje nedoumica koje se očekuju implementacijom Zakona o podsticajnim mjerama za razvoj istraživanja i inovacija. Upravo zbog toga, na samom početku događaja su nas sa detaljima Zakona i važnosti ulaganja u startap zajednicu upoznali ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke, ministarka nauke i tehnološkog razvoja Biljana Šćepanović, ministar finansija Aleksandar Damjanović i ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović. 

Otvarajući konferenciju, osnivač i direktor Digital Den Hub-a Darko Ivanović istakao je da Zakon pokreće novu industriju i pruža nove mogućnosti.
„Zakon o podsticajnim mjerama za razvoj istraživanja i inovacija osvjetljava put svima nama koji želimo da pravimo nešto novo, da postavimo Crnu Goru na mapu investicija, inovacija i mapu regiona“, kazao je Ivanović dodaju’i da je ovaj inkubator već predstavio jednu generaciju crnogorskih i regionalnih startup-ova američkim investitorima, ali i doveo prve američke startup inicijative kod nas. 

Na samom početku se obratio i direktor kompanije „Amplitudo“, Nenad Novović, jedan od osnivača koji je pojasnio benefite zakona za našu ekomoniju i sve njene aktere.

Potom je uslijedila i prva panel diskusija: „Kako se startap ekosistem osnažuje primjenom inovacionih zakona”. Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke istakla je da su inovatori i njihove ideje budućnost Crne Gore. 
„Ovo je početak vrha, ovo su velike šanse. Ovaj most nije samo most koji je dobar u Sjedinjenim Američkim Državama, ovo je most koji je značajan za Crnu Goru. Želim da vidim više šansi za posao, više mladih ljudi koji ostaju u Crnoj Gori, kao i jačanje ekonomije. Nadam se da ćete implementirati zakon koji je sjajna prilika da se investira u vašu budućnost, tj. startup-ove. Izgradite svoje ideje tako da zaposlite mlade ljude koji ostaju u Crnoj Gori”, zaključila je Rajzing Rajnke.

Ministarka nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Crne Gore, Biljana Šćepanović, osvrnula se takođe na zakon i inicijative Digital Den Hub-a kao prilike za kreiranje povoljnih uslova za one koji žele da ulažu u inovativnost.
„Zakon donosi set podsticajnih mjera, koji se između ostalog odnosi na poreske olakšice i sveukupni razvoj inovacionog ekosistema. Na dobrom smo putu da zajedničkim snagama omogućimo kontinutiet njegovog razvoja. Vlada Crne Gore će raditi zajedno da svima približi ovaj zakon i da predstavi sve njegova benefite“, rekla je ministarka. 

U panel diskusiji je učestvovao i ministar finansija Aleksandar Damjanović, koji je kazao da nije poenta pričati samo o Zakonu, već da je ovo i prilika da se napravi presjek crnogorskog društva i crnogorske privrede u odnosu na proces digitalne transformacije.
„Na ozbiljnom smo zadatku da Crna Gora napravi korak sa razvijenim svijetom. Mnogo je potreba za dobrim stručnjacima, projektima, a nažalost je mnogo toga na čekanju. Nijesam pristalica promjene, već primjene zakona. Ovim zakonom se zadire u set poreskih zakona. Potrebno je nadomjestiti probleme koji su se pojavili i to treba da bude u fokusu ministarstva“, kazao je Damjanović. On je naglasio i da je dolazak prve firme i startapa iz SAD-a, koji se pored ostalih startapova predstavio na ovom događaju, upaljena lampica, kako je rekao prije svega državi.
„Državi trebaju ove stvari, jer nemamo dovoljno kapaciteta. Pružamo vam punu podršku, imaćete partnere u ovom ministarstvu da ovu priču dovedemo do kraja“, zaključio je Damjanović. 

Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović je na početku svog izlaganja kazao da je promocija ovog zakona i ovih mogućnosti do nedavno bila na niskom nivou.
„Ovo je sjajna ideja i fantastičan događaj i to što radite na promociji ove ideje je i pravi način u ovoj fazi. Dalji kanali su preko privrednika, američke privredne komore kako bi se ova ideja proširila i dobila svoj zamah i efekat u narednom periodu“, kazao je on. Đurović je istakao da treba znati mogućnosti, benefite i procenat koji kompanija od poreza na dobit može da usmjeti u tom pravcu, ali i da treba biti pažljiv u donošenju ovih odluka.

Nakon panela uslijedilo je predstavljanje prve generacije startapova u Digital Den-u, koji je pozicinioran kao regionalni centar za inovacije i startap hub i kao takav povezuje sve značajne aktere u crnogorskoj ekonomiji kako bi podstakao razvoj nove grane industrije.
Na drugom panelu je u fokusu diskusije bila biznis zajednica i njeno mjesto u okviru gorepomenutog Zakona. Učesnici su bili predstavnici institucija, IT i biznis zajednice, kao i startapovi. 

Glavni izvršni direktor Erste banke, Aleksa Lukić kao jedan od potencijalnih investitora/korisnika ovog Zakona naveo je da postoji veliki potencijal u okviru istog, ali da će mnogo toga zavisiti od njegove strukture.

Marko Miročević, izvršni direktor Američke Privredne komore u Crnoj Gori, istakao je proaktivnost Komore kada su u pitanju tehnološka transformacija, podrška mjerama privlačenja i kreiranja ICT industrije i kontinuirana i kvalitetna komunikacija između privatnog i javnog sektora. 

Direktorica direktorata za digitalnu ekonomiju i tehnološki razvoj Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Marijeta Barjaktarović Lanzardi, kazala je da da će uskoro sve biti jasnije jer implementacija zakona počinje, dok je ministarka Biljana Šćepanović poseban akcenat stavila na zajednički rad i informisanje kojim možemo postići puni efekat Zakona.

Aleksandar Drekalović ispred organizacije ICT Cortex govorio je o zaključcima koje su donijeli učesnici na njihovom prošlonedeljnom događaju gdje je takođe bilo riječi o setu inovacionih zakona. 

Izvršna direktorica Fonda za inovacije, Bojana Femić, je istakla da su oni nastali upravo zahvaljujući ovim zakonima i da će Fond uzeti aktivnu ulogu ne samo u finansiranju već i u cjelokupnoj podršci inovacijama. “Programa podrške ima, i biće ih sve više”, kazala je Femić. 

Predstavnici brojnih organizacija poput Đorđija Brkuljana iz Tehnopolisa, Save Laketić iz Pwc-a i Matije Dautović iz EBRD-a su pozvali startapove da im se pridruže i da svi zajedno ujedinimo startap i privrednu zajednicu. Osim toga, skrenuli su pažnju i na StarVenture i BoostMeUp program kao neke od mogućnosti podrške novim startapovima.

Osim predstavnika institucija i IT zajednice, u diskusiji su učestvovali i predstavnici startapova kompanije Digital Den-a.

Sam cilj MTSB programa jeste povezati američki i crnogorski startap-ekosistem i pomoći crnogorskoj IT zajednici kojoj se dodatna sredstva omogućavaju kroz implementaciju Zakona o podsticajnim mjerama za razvoj istraživanja i inovacija.

Da u Americi postoje zajednice preduzetnika gdje postoji velika želja da se pomogne početnicima i novim preduzetnicima i da bi implementacija ovakvog sistema bila relativno laka u Crnoj Gori naglasio je Nenad Novović dodavši da bismo mogli da se ugledamo na zapad, i da benefitiramo od njihovih ideja. 

Projekat se realizuje uz podršku partnera Digital Dena – State Departmenta i U.S. Ambasade u Podgorici.