BlurBlogPage BlurHalfPage BlurBlogPage

min čitanja

Izgradnja uspješnog startap ekosistema u Crnoj Gori: apdejt iz Digital Den-a

BlogSinglePage

AvatarImage

Nenad Novovic

Suosnivač

Kako svijet postaje međusobno povezaniji, potencijal za globalnu saradnju i inovacije nikada nije bio veći. Ovo je posebno istinito u startup svijetu, gdje se preduzetnici iz svih krajeva okupljaju kako bi stvorili nove proizvode, usluge i tehnologije koje imaju moć transformacije industrije i poboljšanja života.

U Crnoj Gori je startap ekosistem još u ranoj fazi (prema globalnom registru startap ekosistema, Crna Gora nije uvrštena u top 100 zemalja, a Podgorica kao glavni grad nije na listi 1000 najboljih gradova u svijetu), ali postoje znaci rasta i obećanja na horizontu. Digital Den je organizacija koja prednjači u izgradnji uspješne startap zajednice u ovoj balkanskoj zemlji. Kroz svoje različite inicijative, oni pomažu da se povežu startapovi iz Crne Gore i šireg regiona Balkana sa resursima, stručnošću i mogućnostima finansiranja koji im mogu pomoći da rastu i uspiju.

U ovom članku ću vam dati najnovije informacije o nekim od uzbudljivih poslova koje je Digital Den radio da bi podržao crnogorski startup ekosistem. Istražićemo Montenegro Tech and Startup Bridge program, koji omogućava startapima sa Balkana da se povežu sa američkim startap ekosistemom. Takođe ćemo vas upoznati sa Savjetodavnim odborom Digital Den-a koji podržava startapove u našem portfoliju i podijeliti neke uzbudljive vijesti o pre-seed finansiranju osam startupova iz portfolija Digital Den-a koje se dogodilo u decembru 2022.

Montenegro Tech and Startup Bridge Program (MTSB) je glavni projekat Digital Den-a, finansiran i podržan od strane Stejt Department-a SAD. Program je dizajniran da poveže startapove sa Balkana sa američkim startap ekosistemom, posebno u gradovima kao što su Phoenix, Denver, Austin, Portland Maine i NYC.

Druga godina programa bila je uspješna u olakšavanju ovih veza i pomaganju devet startapova sa Balkana da steknu vrijedne uvide i resurse iz američkog ekosistema.

Program je važan jer pomaže u izgradnji mostova između različitih startup zajednica i kultura, podstičući prekograničnu saradnju i razmjenu znanja.
Pored toga, program pomaže da se poveća vidljivost i održivost crnogorskog startap ekosistema, pokazujući potencijal startapa iz ovog regiona globalnoj zajednici.

Osim MTSB-a, druga supermoć Digital Den je Savjetodavni odbor koji se sastoji od deset profesionalaca iz različitih industrija, od kojih svaki ima veliko iskustvo u startup i inovacijskom polju i direktan pristup velikim globalnim tržištima. Članovi odbora se redovno sastaju sa startupovima Digital Den-a kako bi im pružili mentorstvo, savjete i upoznali ih sa potencijalnim investitorima ili partnerima. Oni takođe igraju ključnu ulogu u provjeravanju potencijalnih novih startupova za portfolio Digital Den-a, osiguravajući da budu odabrane samo najperspektivnije i održive kompanije.

Pored ovih osnovnih odgovornosti, članovi odbora su takođe direktno uključeni u neke od startapova u portfoliju Digital Den-a kroz program koji se zove „usvajanje startupa“. Kroz ovaj program, članovi odbora rade jedan na jedan sa osnivačima kako bi im pružili smjernice za usavršavanje njihovog poslovnog modela, povezivanje sa američkim i svjetskim tržištima i osiguravanje zainteresovanih investitora. Ovaj praktični pristup pomaže da se osigura startupovima iz DD portfolija da dobiju podršku i resurse koji su im potrebni za uspjeh.

Treća usluga koju Digital Den pruža svom portfoliju je korištenje benefita novog crnogorskog zakona koje dozvoljava privatnim kompanijama da ulože dio svog poreza na dobit u startapove umjesto da ga uplaćuju kao porez. Ovaj zakon je omogućio da se za osam startupova iz portfolija Digital Den-a da obezbijedi pre-seed runda investiranja od strane jedanaest crnogorskih investitora, u ukupnom iznosu od 1,87 miliona eura u decembru 2022 godine.

Novac prije početka poslovanja je značajan izazov za startapove na Balkanu, što je podstaklo preduzetnike iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije da premjeste svoje sjedište u Crnu Goru i iskoriste druge pogodnosti koje nudi Digital Den.

U zaključku, drago mi je da podijelim povratne informacije koje smo dobili od naših partnera iz SAD-a nakon našeg drugog putovanja u okviru MTSB projekta, što je pokazalo da je Digital Den ostvario ogromna poboljšanja u roku od samo godinu dana. U martu 2022. godine smo u SAD predstavili deset startupova, od kojih je većina njih bila u fazi prototipa, dok smo u martu 2023. predstavili devet kompanija koje su sada finansirane, imaju proizvode, kupce, a neke od njih su i profitabilne.

Ovi razvoji otvaraju nove mogućnosti za saradnju između SAD-a i Balkana, izazivajući interesovanje pojedinaca, kompanija, anđeoskih investitora i fondova rizičnog kapitala da istraže načine za saradnju sa našim naprednim ekosistemom.

Da li ste znali da trenutno ne postoje VC fondovi u Crnoj Gori ili susjednim zemljama za podršku startapovima? Ali šta ako bi se to moglo promijeniti u bliskoj budućnosti?

Uzbuđeni smo zbog nadolazećih razvoja i željni da uskoro podijelimo s vama još novosti.

SLIČNI BLOGOVI

ArrowDown

Tati, što je to startup?

Marko Bošković

Research Manager